Sebavedomie je veľmi slabý ukazovateľ úspechu
V rámci mojej osemročnej koučovacej a lektorskej praxe som sa pýtala stoviek žien, po čom túžia a v drvivej väčšine prípadov ich odpoveď bola: sebavedomie. Veriť, že som dosť … (dobrá, múdra, vnímavá mama, úspešná podnikateľka, atď.)
Koučovala som úžasné ženy, ktoré obdivuhodne zvládajú výzvy života, choroby detí, náročné vzťahy v rodine, traumy z detstva, žonglujú pracovné povinnosti s rodinným životom, majú veľké sny a ambície byť tou najlepšou verziou samej seba. Mnohým z nich chýba sebavedomie aspoň v jednej oblasti života.
Talentované a neisté celebrity
Meryl Streep je často opisovaná ako najlepšia herečka svojej generácie. Dostala rekordných 21 nominácií na cenu Filmovej akadémie a vyhrala tri. Získala 32 nominácií na Zlatý Glóbus a vyhrala osem.
Meryl raz povedala: „Mám rôzne stupne sebavedomia a nenávisti voči sebe… Dokážem mať otrasný deň, kde pochybujem o svojom talente… Alebo že som nudná a že ostatní zistia, že medzi hercami nemám čo robiť.“
Taylor Swift predala cez 200 miliónov albumov po celom svete. Je jednou z najpredávanejších speváčok všetkých čias. 11 cien Grammy, 29 hudobných cien Billboard a 58 Guinesových rekordov.
Mám príšerne dlhý zoznam strachov…
Taylor raz povedala: „Pochybujem o sebe asi tak 400 tisíc krát za 10 minút. Mám príšerne dlhý zoznam strachov… vrátane toho, že sa ľuďom zunujem.“
Will Smith povedal: „Ja o sebe pochybujem každý jeden deň. Čo ľudia vnímajú ako moje sebavedomie je v podstate moja reakcia na strach.“
Autor životopisu o Johnovi Lennonovi Larry Kane napísal: „Ľudia by boli prekvapení, keby vedeli, aký neistý bol John Lennon. Počas celého života, dokonca počas najväčšej slávy Beatles, mal slabé sebavedomie, napriek tomu, že vyžaroval sebaistotu.“
Sebavedomie je výsledok, nie požiadavka
Sebavedomie nie je požiadavka na dosiahnutie cieľa, sebavedomie je výsledkom. A často to je veľmi pominuteľný výsledok. Ako raz povedal Erich Fromm:
Našou úlohou, ktorú musíme zvládnuť nie je to, aby sme boli sebaistí, ale aby sme sa naučili prijať našu neistotu.
A na tejto ceste sme spolu, aj Ty, aj ja.
Mojimi klientami sú neisté a zároveň talentované a úspešné ženy. Ženy, ktorých DNA má zakódované zlepšovanie sa a prácu na sebe. Ženy, ktoré sa často ženú za svojim cieľom, aby si po jeho dosiahnutí dali ďalšiu métu… Sú to ženy, ktoré majú drive dosahovať výsledky dúfajúc, že potom získajú pocit dostatočnosti a spokojnosti samej so sebou.
A ako vieme, ten moment málokedy nastane a preto sa tieto ženy neprestávajú snažiť.
Toto nastavenie mysle je užitočné pre ľudí okolo nich – zamestnávateľa, rodinných členov, ich domácnosť,… Často ich okolie vníma ako dokonalú ženu, matku, podnikateľku.
Pre danú ženu je to veľmi nezdravé nastavenie, za to v spoločnosti sú tieto ženy a ich upratané domácnosti a životy stále glorifikované. Napriek tomu, že na ceste k dokonalosti často vyhoria…
Znie Ti to povedome?
Tieto skúsenosti rozhodne nie sú doménou iba žien „tam vonku“. Mnoho úspešných žien má toto utajené nastavenie mysle.
Viem o tom svoje. Som jedna z nich…
3 spôsoby, ako pracovať s vnútornými pochybnosťami
- Oceň samú seba.
Nečakaj, kým to urobia iní. Začni každý deň vetou pri pohľade do zrkadla: „Som na seba hrdá. Verím si. Ja som, to stačí.“ Začni každý deň predstavou, že máš všetko ocenenie a uznanie, po ktorých tajne túžiš. Predstavuj si, že to máš predtým, než začneš deň. Sebavedomie je výsledkom, nie požiadavkou.
- Definuj, ako vyzerá úspech podľa teba, nie podľa iných ľudí.
Vytvor si svoje metriky úspechu, ktoré tebe pomôžu. Vytvor si zoznam „Viem, že som úspešná, keď…“. Zoznam môjho úspešného dňa obsahuje položky ako: „Môj život je jednoduchý, zábavný, prežitý v láske a pohode. Cítim sa plná energie, v zdraví a sile. Žijem v časovej a finančnej hojnosti, našla som si nedelený čas na obe deti, atď.“
Odporúčam vyhnúť sa negatívnej formulácii, aj keď sa ti to žiada: nebolí ma hlava, nie som unavená, atď.
- Oslavuj svoje úspechy.
Ako sa hovorí – nie je to samochvála, ak si to dosiahla. Spomínam si na časy, kedy som po školení 10 ľudí dostala 9 pozitívnych spätných väzieb a 1 neutrálnu, prípadne s návrhom na zlepšenie. Bola som taká zahľadená na tú jednu „negatívnu“ spätnú väzbu, že som sa obrala o radosť z dobre vykonanej práce. Umárala som sa tým, čo som mohla urobiť lepšie.
Neistí ľudia, ktorí dosahujú lepšie výsledky, majú tendenciu rýchlo zavrhnúť svoje úspechy skôr, ako nastavia laťku ešte vyššie. Neustále sa pozerajú na horizont namiesto do spätného zrkadla. Robí to z nich vizionárov. A v nadmernom množstve je to škodlivé.
Keď si niečo dosiahla alebo prekonala výzvu, venuj sa chvíľu oslave. Nájdi si blízku osobu, s ktorou to osláviš – a nadýchni sa (alebo si zober čas na relax), než začneš makať na ďalších výsledkoch.
Čo s Tebou najviac zarezonovalo v tomto článku? Ako toto uvedomenie zavedieš do svojho života?
Máš na to!
S láskou,
P.S.1: Ak sa chceš raz a navždy postaviť svojim vnútorným pochybnostiam, spoznať svojho vnútorného kritika, ponúkam Ti riešenie: zážitkový webinár (Nie) Som dosť dobrá. Vďaka zážitkovým cvičeniam objavíš, čo ovláda Tvoju myseľ, keď máš pochybnosti a vedie Ťa to k nečinnosti a obavám. Naučím Ťa zastaviť vnútorného kritika a pokoriť imposter syndróm.
P.S.2: Ak túžiš hlbšie porozumieť fungovaniu svojej mysli, ako Ťa sabotuje a ovláda aj tam, kde by si si mohla zvoliť lásku, flow či radosť, pozývam Ťa do skupinového koučovacieho programu Ovládni svoju myseľ. Zažiješ zmenu k lepšiemu na úrovni vzťahov, budeš mať viac energie a nadšenia, budeš vedieť, ako zastaviť výbuchy emócií, ktoré Ti neslúžia… Janka a ďalšie ženy Ti prezradia, ako program zmenil ich životy. Preskúmať informácie o programe môžeš tu.
P.S.3: Inšpirácia pre článok pochádza z dielne RL.
Napíš komentár